Ako účinkuje Nolpaza?

Nolpaza obsahuje liečivo pantoprazol, ktorý blokuje „protónovú pumpu“, ktorá produkuje žalúdočnú kyselinu. Takto znižuje množstvo kyseliny vo vašom žalúdku. Stupeň blokády závisí od dávky. Zníženie produkcie kyseliny v žalúdku vedie k zníženiu jej agresivity a k rýchlejšiemu hojeniu poranení žalúdka, či pažeráka (ako sú erózie sliznice, či vredy). PPI sú najúčinnejšie a bezpečné lieky. Už 1 tableta denne poskytuje dlhotrvajúci účinok a uľaví od pálenia záhy až na 24-hodín.

1. Pálenie záhy je spôbené tvorbou nadmerného množstva kyseliny a jej spätným tokom do pažeráka.

Pri dlhodobom kontakte s kyslým obsahom môže dôjsť k poškodeniu sliznice pažeráka a následným komplikáciám (zápal, erózia sliznice, vredy).

2. Nolpaza účinkuje priamo v mieste vylučovania žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočnú kyselinu produkujú parietálne bunky v žalúdku. Pantoprazol v týchto bunkách inhibuje protónovú pumpu a tým priamo reguluje sekréciu kyseliny.

3. Nolpaza spoľahlivo uľaví od pálenia záhy.

U väčšiny pacientov vylieči pálenie záhy po 2 (až 4) týždňoch liečby.

Odporúčania pre použitie

Nolpaza je určená pre dospelých na krátkodobú liečbu ochorenia GERD  (napr. pálenie záhy, regurgitácia).
1 tableta obsahuje 20 mg pantoprazolu.

Užívanie

  • Tablety nehryzte, nedrvte ani nelámte.
  • Prehltnite celú tabletu a zapite vodou.

Dávkovanie

  • Stačí len jedna tableta denne, pretože jej účinok trvá 24 hodín.
  • Ideálne je užiť tabletu pred jedlom.

Trvanie liečby

  • Zvyčajne pocítite úľavu od refluxu a pálenia záhy už s prvou tabletou. Avšak na úplné zmiernenie príznakov by ste tablety mali užívať 2 až 3 po sebe nasledujúce dni. Keď príznaky úplne ustúpia, liečbu prerušte.
  • Bez konzultácie s lekárom nesmie liečba trvať dlhšie ako 4 týždne.

Kedy navštíviť lekára

Ak sa symptómy vôbec nezlepšia ani po dvoch týždňoch kontinuálnej liečby, navštívte lekára.

Ak sa vyskytnú akékoľvek nezvyčajné alebo závažné príznaky, ako je neúmyselné zníženie hmotnosti, zvracanie krvi, čierna stolica alebo krv v stolici, ťažkosti s prehĺtaním alebo bolesť pri prehĺtaní, navštívte lekára.

Najčastejšie otázky a odpovede

Je užívanie Nolpazy bezpečné aj bez lekárskeho dohľadu?

Nolpaza obsahuje 20 mg pantoprazolu, ktorý je uznávaným a osvedčeným liekom a používa sa roky. Nolpaza je k dispozícii bez lekárskeho predpisu kvôli svojej dokázanej bezpečnosti a účinnosti. Jeho bezpečnosť a účinnosť bola potvrdená v rôznych klinických štúdiách.Je to vhodný liek pre ľudí, ktorí často pociťujú pálenie záhy a nemajú netypické alebo závažné príznaky, ako je neúmyselné chudnutie, zvracanie krvi, čierna stolica alebo krv v stolici, ťažkosti s prehĺtaním a bolesť pri prehĺtaní.

Často mávam pálenie záhy, ale antacidá mi nepomáhajú. Je Nolpaza vhodnejšia?

Antacidá rýchlo neutralizujú žalúdočnú kyselinu, ale neregulujú jej vylučovanie. Ich účinok je krátkodobý a je preto potrebné užívať ich často. Účinok inhibítorov protónovej pumpy (napr. Nolpaza) sa objaví o niečo neskôr, ale pôsobia dlhšie, pretože efektívne inhibujú sekréciu žalúdočnej kyseliny priamo v mieste jej vzniku. Pôsobia 24 hodín, preto stačí jedna tableta raz denne.

Liek nezaberá, necítim rýchlu úľavu. Je to v poriadku?

Tento liek nie je určený na okamžitú úľavu. Jeho účinok nastupuje po niekoľkých hodinách, avšak sekréciu žalúdočnej kyseliny inhibuje počas nasledujúcich 24 hodín. U väčšiny pacientov sa pálenie záhy zníži po 1 dni. Úplné zmiernenie príznakov nastane po 2-3 dňoch kontinuálnej liečby.

Kedy je najlepšie užiť Nolpazu?

Nolpazu odporúčame užívať približne 30 minút pred jedlom, najlepšie ráno nalačno. Tabletu prehltnite celú a zapite trochou tekutiny. Tablety nežujte, nedrvte ani nerozdeľujte na polovicu.

Ako dlho môžem užívať Nolpazu bez konzultácie s lekárom?

Ak máte typické príznaky pálenia záhy, môžete Nolpazu užívať počas 4 týždňov. Ak sa do 2 týždňov príznaky nezlepšia, alebo sa zhoršia, navštívte lekára.

Je Nolpaza vhodná pre pacientov s potravinovými intoleranciami?

Nolpaza neobsahuje cukor, laktózu, ani glutén.

Čo mám robiť, ak zabudnem užiť tabletu?

Užite tabletu hneď ako si spomeniete. Ak je však čas na ďalšiu dávku, užite len len jednu tabletu. To znamená, že jednu dávku vynecháte.

Môžem užívať Nolpazu spolu s antacidami?

Ak sa vám napriek užívaniu lieku, najmä na začiatku liečby, vyskytne pálenie záhy, môžete Nolpazu užívať súčasne s antacidami. Antacidá rýchlo znižujú kyslosť žalúdočnej kyseliny, pretože neutralizujú kyselinu, ale na rozdiel od inhibítorov protónovej pumpy nespomaľujú jej vylučovanie.

Písomná informácia o lieku

Nolpaza 20 mg, 7 tbl alebo 14 tbl, je voľnopredajný liek na vnútorné použitie. Pred použitím lieku si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov, alebo sa poraďte s lekárom, či lekárnikom. Nolpaza obsahuje pantoprazol.

Všetky práva vyhradené. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto